Dr. Mády Zoltán

Ő is ahhoz a hű keresztyén és ízig-vérig pedagógus nemzedékhez tartozott, mint Jablonkay tanár úr vagy Andor (Cox) bátyánk.

Amikor érettségink évében Rüba iskolai párttitkár (polgári nevére már nem emlékszem) botrányos körülmények között nyugdíjba küldte, elment az ELTE-re kelta filológiát tanítani, még kandidált is, és tudományos munkát folytatott. Amíg minket tanított, „csak” egyszerű középiskolai tanárnak láttuk, és nem is tudtuk, hogy mennyivel magasabban szárnyal érdeklődése.

Rüba szemét valószínűleg az csípte, hogy 1948-52 között a Dunáninneni Evangélikus Egyházkerület, 1957-ben pedig az Északi Egyházkerület egyházkerületi felügyelője volt. (Wikipedia: A magyarországi evangélikus egyházkerületek felügyelői)

Viczián M.

uuu

Mády Zoltán Hilscher Zoltánként született 1898. szeptember 9-én Budapesten, dán eredetű családban. 1916-ban érettségizett a világhírű Markó utcai főgimnáziumban. Filológusnak, tanárnak készült, de rögtön az olasz hadszíntéren, majd a vörös hadseregben kellett harcolnia. Csak 1921-ben szerezhette meg magyar-latin szakos tanári diplomáját. 1924-ben ehhez német szakos, 1952-ben orosz szakos tanári diplomát is társított. Sokoldalúságát bizonyítja, hogy keltológiai tanulmányokat is folytatott. Járt a budapesti Közgazdasági Egyetemre és a berlini egyetemre is. 1921-ben doktorált magyar irodalom – indoerurópai nyelvészet – finnugor nyelvészet témakörökből. Már 1920-tól budapesti (főként kereskedelmi) iskolákban tanított. 1924-ben a Közgazdasági Egyetem Szociálpolitikai Intézetében a Közművelődési Osztály megszervezője volt.

 

Korán bekapcsolódott a szociális és diákvezető munkába. Ő volt a Hársfa utcai Diákok Háza igazgatója. Ennek a Soli Deo Gloria1 szövetség tulajdonában lévő diákotthonnak volt a lakója például József Attila is. A 312. Erő öregcserkészcsapat parancsnokaként vezette a kemsei diáktábort, amelynek munkáiból ő szerkesztette a Teleki gróf előszavával induló Elsüllyedt falu a Dunántúlon (1936) című kötetet. Ekkoriban már a budapesti Egyetemi Néprajzi Intézetben megbízott előadóként ő tanította a "népi társadalomrajz" tantárgyat, amely a népélet, a szociálpolitika és a szociológia keveréke volt. Tanári munkája mellett a megszerveződő Táj-és Népkutató Intézetben lett vezető munkatárs. Több kutatótábort is irányított.

 

Részt vett az evangélikus egyház "ébredési" mozgalmának szervezésében is. Másokkal együtt a magyar cserkészet magyar és népi szárnyának egyik vezetője volt – Teleki Pál2 megbízásából.

 

A háború után előbb a középiskolai Tanárképző Intézet előadója, majd a Békés megyébe evakuált budapesti gyermekek felügyelője volt. Budapestre visszakerülve ismét középiskolai tanár. 1956-ban, a Rákóczi Gimnáziumban őt választották a Forradalmi Bizottság elnökévé (beválasztatta a pedellust, majd mindenkit hazaküldött.). Az ismét szabad evangélikus egyház egyik egyházkerületi felügyelője is lett. Az "újrarendeződés" során sem tudtak vádakat felhozni ellene. Példának okáért 1957-ben ő folytatta az iskolában (Rákóczi) az orosz-nyelv oktatást, és az orosz szakkör munkáját is. Jellemző, hogy "módszertani" újításként itt, az "oroszszobában" klasszikus zenét hallgattak a diákok. Mégis csakhamar nyugdíjazták az egyébként életerős tanárt. 1958-ban a IV. d. osztály volt az utolsó általa érettségiztetett osztály főnöke.

 

1958-tól Harmatta János professzor meghívására elkezdte az Indoeurópai Nyelvészeti Tanszéken (ELTE) megbízott előadóként keltológiai szakkollégiumát. 1971-ben védte meg Pannónia településnevei című, főként keltológiai irányú kandidátusi disszertációját. 1972-ben címzetes egyetemi docens lett. A keltológiai írásait az Antik Tanulmányok és az Acta Antiqua rendszeresen közölték.

 

1977. május 13-án váratlanul elhunyt. Sírja a Farkasréti temetőben van (régi temető, 4/A tábla, 2. sor, 75. sír.) Családszerető, sokgyermekes ember volt, született tanár és ifjúsági vezető. Erőteljes, kemény egyéniség, ugyanakkor gondoskodó és érzelmes is. Kevés hozzá hasonló sokoldalú egyéniség tevékenykedett társadalomtudományunkban.

(Dr. Voigt Vilmos megemlékezése alapján)

 

1 református egyházi

2 főcserkész és miniszterelnök

uuu

Még a gimnáziumban volt egy karikatúra-szerű rajz róla, amit minden osztálytárs le tudott rajzolni, és szinte az osztály jelvényének számított. 2007-ben öcsém, Viczián Miklós, akinek szintén osztályfőnöke volt, lefényképezett az erdőben egy taplógombát, ami kísértetiesen emlékeztet erre a karikatúrára. Ezt elküldte nekem, és most én ezt küldöm el a honlap számára. Akik ismerték az akkor szokásos rajzot az "Öreg"-ről, rá fognak ismerni. A szeretetünk és nagyrabecsülésünk még ilyen vicceket is megengedett vele szemben.

Viczián István

uuu

Elolvastam Szász Erzsébet! Családi emlékek Hilscher Rezsőről II. Hilscher Rezső és Hilscher (Mády) Zoltán közös tevékenysége.

Szóval Fiúk. Szerintem fogalmunk sem volt szeretett osztályfőnökünk teljesítményéről személyiségéről, emberségéről. Ebből az írásból sok minden kiderül. Ajánlom olvasásra. De, akinek erre nincs ideje, 1-2 momentumot kiragadok. Hilscher Rezső és Hilscher (Mády Zoltán; 1898-1977) testvérként egész életük során egymást segítették.

Szóval Mády Zoltánról néhány adalék az írás alapján:

Középiskoláját a Bp. lX. ker. Református Főgimnáziumban végezte. az érettségit követően 17 évesen, 1917-ben a frontra került…Magyar vitézségi érmet kapott 20 é korában tartalékos hadnaggyá léptették elő.

Édesapja, Rudolf Hilscher a morvaországi Fulnekben született, német anyanyelvű volt, innen került Pestre.

Zoltán 1917-ben beiratkozott a Bp. Királyi Magyar Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karára. bátyja az órák egy részére bejárt Zoltán helyett, aki a fronton volt. Egyebek között tanulmányozta: latin nyelvtan; Vörösmarty és kora; Kazinczy és kora; a német irodalom története; Jókai Mór, Középkori magyar verses emlékek, Bevezetés a magyar nyelvjárástudományba… Bölcsészdoktori képesítését, tanári oklevelét 1921-ben kapta meg. Magyar nyelv és irodalom, latin nyelv és irodalom (!). 1921-ben kapta meg 1923-tól dolgozott tanárként.

1922-24 között a Bp. Magyar Királyi Egyetem Közgazdaságtudományi Kar kereskedelem tudomány szakos hallgatója lett. Ekkor tanárai egyebek között: Germanus Gyula (angol nyelv), gróf Teleki Pál (gazdasági és közlekedési földrajz…). A későbbiekben kereskedelmi iskolai tanári, gazdasági szaktanári képesítést is szerzett, német kereskedelmi nyelv és levelezés, filozófia és pedagógiai vizsgát is tett.

1940-ben gr. Teleki Pál megbízásából elkészítette Mo. szociális és mezőgazdasági felmérési tervének szociológiai részét.

1939-ben Magyarosította nevét Mády Zoltánra, Édesanyja után, aki Mády Gizella volt, egy református lelkész lánya.

Kezdeményező szerepe volt a Nagytarcsai Tessedik Sámuel Népfőiskola 1928-as létrehozásában. A Népfőiskolai Tanács elnökeként dolgozott.

1931ben házasodott, 9 gyermeke közül 6 érte meg a felnőttkort.

1944-45-ös iskolai évkönyvben magyar-latin-német szakos tanárként van feltüntetve.

1945 októberben előadásai könyvben is megjelentek (2000 példányban: cím: Íme, mindent újjá teszek”).

Túróczy Zoltán püspök számos városba küldte érettségi vizsgaelnöknek.

Fontos feladatokat vitt az evangélikus egyházban.

1948-ban Mády Zoltán nyitotta meg azt a zsinatot, amely az állammal kötendő Egyezményt tárgyalta. Az egyezményt Túróczy Zoltán püspök és Mády Zoltán írta alá az egyház részéről (amelyet később az állam nem tartott be).

A Rákócziban 1951-től tanított magyart, latint, németet, oroszt.

 

1957. decemberben lemondatták Túróczy Zoltán püspököt és Mády Zoltánt. A Rákóczis 1959-60-as években így van felsorolva a tevékenysége: A Magyar Néprajzi Társulat tagja, az ELTE-BTK-n kelta filológia előadója. … Az egyetemi vallástörténeti tankönyvbe megírta a „Kelta mitológia” c. fejezetet. Az Ókortudományi Társaság tagja.

1961-ben nyugdíjazták. Kandidátusi képesítést szerzett 1971-ben ELTE BTK: indoeurópai nyelvészetből, keltológiából, helytörténetből. 1972-ben c. egyetemi docens lett. 1977-ben halt meg. Sírja a Farkasréti temetőben van.

Szóval egy olyan polihisztor volt, amelyből már akkor is kevés volt. A Rákócziból történő eltávolítása nagy aljasság volt.  Jó lett volna, ha nyugdíjazása utáni években többet találkoztunk volna vele….

Még egyszer olvassátok el az eredeti írást!

Prof. Góth Miklós

* * *

Szász Erzsébet: Családi emlékek Hilscher Rezsőről II .

Hilscher Rezső és Hilscher (Mády) Zoltán közös tevékenysége

uuu

Szász Erzsébet: Hitem megtartottam (2019)

Mády János: 1956-ról

uuu