Boross Péter búcsúzik Katona Tamástól

Boross Péter, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnökének a temetésen elhangzott beszéde

Elmentél, Öreg Barátom. Fogtad magad és elmentél. És búcsúszóra hívtál bennünket és búcsúztatásra. Azokat is, akikkel huszonhárom évvel ezelőtt  megkezdted azt a fájdalmasan nehéz munkát, hogy a bozótba, a sűrűbe, hogy lehet valami réset vágni. Hogy elindulhassunk azon a réten, amelyik egy másik, egy szebb, egy tökéletesebb Magyarországhoz vezet. Hűséggel és alázattal láttad el ezt a funkciót. Magam tanúsítom és mások is. Voltál államtitkár a Külügyminisztériumban, a Miniszterelnökségen, és érdemes beszélgetni veled arról, hogy milyen körülmények között kellett ilyen felelősségteljes posztokat betölteni.

Emlékeztetlek arra, mennyi fájdalmas derű kísérte, mikor nagy harsányan és nem kevesen követelték, hogy kapjunk Marshall-segélyt, csak éppen akik adni tudtak volna, nem adtak  és nem is volt szándékukban.

Emlékezz rá, hogy mennyit kellett belsőleg vitákban győzködni azokat, akik azonnali adósság-elengedésben reménykedtek. Megmagyarázni, hogy egy bizonyos ponton túl önveszélyes hirdetmény ez az ország számára. Hány ilyen találkozó, ilyen beszélgetés, némelykor derűvel, némi keserűséggel jut eszembe, amikor rád és a veled való kapcsolatra gondolok. Hisz akkor voltál külügyi államtitkár, amikor azért egészen biztosan nem tudtuk, mit hoz a holnap. Sejtettük, a levegőben volt. Hála Isten’ elkésett az a bizonyos moszkvai puccs, amelynek esélye végig ott volt első esztendős kormányzásunk idején. És akkor minden másképpen történik. És emlékezz arra is, mennyi gondot okozott nekünk, hogy a terrorrendszereket nem egyformán mérik Napnyugaton.

Emlékezz rá, amivel ’45 után leszámoltak ott, azzal korántsem vezérelte ilyen szándék őket a mi tragédiánkon, a mi tragédiánk miatt. Emlékezz rá, hogy ez a kétféle mérce, ez a különbség az egy terrort és a két terrort megélt országok és azok népessége és közvéleménye között mennyi bántó vitára adott alkalmat. Hogy tudták azok, akik a korábbi mészárosok utódai voltak elhitetni, hogy ők teljesen mások. Két-három év elég volt, kábítószerként adagolt Gorenje-programok és egyebek terén. Emlékezz vissza, hogy csalódás is volt e mögött. Keserűség, de ironikus felismerés is, hisz arra mindig erős hajlamod volt.

És hadd szóljak utolsó éveidről, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottságban tagként. Élményszerű előadásaid, élményszerű avatásaid, az a rendkívüli színesség és sokoldalúság, amely a bőséges ismeretanyag mellett sosem nélkülözte az iróniát, a humort és egyfajta elegáns könnyedséget, mennyit segített mindnyájunknak. Milyen méltó módon tudtunk emlékezni elődeinkről, akiknek felújítottuk emlékhelyeit, mert mindig tudtál valami olyat is mondani, ami korántsem volt köztudomású. Mert sokoldalú voltál és jól érzékelted, a hallgatóság figyelmét mivel kell felhívni. Annyi mindent tudtál, finom árnyalatokat és sok mindent, hogy a televízióban vagy a köztereken való szereplésed általában mindig rendkívüli elismeréseket váltott ki. Hányszor kérték tőled, hogy Te avass, Te beszélj, Te szólj. És ez nem véletlen. Színes egyéniséged a száraz ismertetők mellett, szinte üdítően hatott azokra is, akiknek úgy egyébként érdeklődését valamely kérdés nem váltotta volna ki.

Tamás, remek ember voltál. Jó barát voltál, szellemes társalgó voltál. Öniróniádra is jellemző az utóbbi idők telefonfelvétele, amikor azt mondtad, hogy „néhai Katona Tamás beszél”. Van ebben valami keserű, tragikus, ugyanakkor felemelően könnyed is. Ez voltál. Kedves Öreg Barátom, életutadban nagyon sok a siker és hadd emeljem ki, I. kerületi polgármesterségedet, amikor is régi szerelmed, a Vár ügyében oly sokat és oly tehetségesen tettél és tehettél. Ahogy tegnap az önkormányzat hivatalában utódaid méltatták szereplésedet, és azt hiszem, egyben köszönetet is mondtak neked mindazokért a megvalósult álmokért és ébren tartott reményekért, amelyeket az a négyéves polgármesterség jelentett. Tamás, fájdalommal búcsúznék tőled, nagyon fogsz hiányozni. Nem lesznek olyanok az üléseink, mint eddig voltak, egyetlen sziporkád nem hangzik el, hacsak nem emlegetünk. Pedig emlegetni fogunk. És ha a sors lehetővé teszi, hogy valami igazmondásra kötelezett intézmény létrejöjjön, ahol számítottam volna a tevékenységedre, szellemed továbbra is ottmarad közöttünk és inspirálni fog bennünket. Kedves Barátom, a mi korosztályunk jó, ha gyűjti az obulust. Sokan ráírták már Kharón ladikjára, ahogy Te is. Föl kell arra készülni. Én ígérem neked, nem feledkezünk meg azokról, amiket tettél, amiket mondtál, amiket hirdettél. Mi megőrizzük emlékedet. És nem csak megőrizzük, hanem önző módon hasznosítjuk is. Adjon a Jóisten örök nyugodalmat Neked!

Fodor Pál történész Katona Tamás temetésén elhangzott beszéde

Kedves gyászoló család, tisztelt gyászoló gyülekezet! „Egy oszlop dőlt le” – vágta ki gondolkodás nélkül az intézetünk honlapjáért felelős munkatársam, mikor június 28-án közöltem vele: gyászhírt kell közreadnunk, meghalt Katona Tamás. Gyönyörű megfogalmazás, kölcsön is veszem. Valóban oszlopa volt ő szakmánknak, a magyar történetírásnak, de igen különös módon: úgy, hogy szinte mindvégig a céhen kívül maradt. Nem végzett történelem szakot („csak” könyvtár, magyar és arab szakot), mert úgy tartotta, hogy ahol Andics Erzsébetek szabják az irányt, ott nem érdemes ilyen tanulmányokat folytatni. Nem járta végig a ranglétrát, nem szerzett tudományos fokozatokat, mert valahogy hiányzott az ambíciói közül. Így aztán eleinte könyvtárosként, majd évtizedeken át kiadói szerkesztőként dolgozott. Bár az 1980-as években órákat adott az Eötvös Kollégiumban és a szegedi egyetemen (illetve 1998–2000 között a Károli Gáspár Egyetemen), első igazi történész állását csak 2002-ben, 70 évesen, az MTA Történettudományi Intézetében kapta, amikor már minden fontos, időtálló munkáját megírta és kiadta. Mégis az ország egyik legismertebb, legkeresettebb és legkedveltebb történésze lett. Ezt az utóbbi másfél évtizedben magam is sokszor megtapasztalhattam, amikor utcán, villamoson és boltban Katona Tamásnak nézve számosan szólítottak meg és mondták el mosolyogva, hogy mennyire élvezték a tegnapi előadását vagy beszélgetését valamelyik televízióban.

Katona Tamás történészi életútjának első csodája az, ahogy az 1848–49-es forradalom történészeként megörökítette a nevét. Azt hiszem, a téma választotta őt, és nem ő a témát. Négyéves korában, egyik nagyanyjánál sokat unatkozva folyton az ötkötetes, bőségesen illusztrált „Graczát” (a századvég és századelő legnépszerűbb szabadságharcról szóló művét) nézegette, s mert fölöttébb izgatta, hogy miről is szólnak a képek, magától megtanult olvasni. Ekkor jegyezte el magát örökre a szabadságharc történetével. A hatvanas évektől folyamatosan túrta a különböző levéltárakat, olvasta mikrofilmen a szinte olvashatatlanul írt német hivatalos iratokat és a hetvenes évek végétől sorra adta ki kismonográfiákkal felérő bevezetőkkel és alapos jegyzetekkel kísérve a szabadságharc főszereplőinek hiteles emlékiratait és a rájuk vonatkozó iratokat. Ekkor már úgy belelátott e csodálatos másfél év történetébe és kulcsszereplőinek szívébe, ahogy a két törzsorvos Görgey Artúr repesztől feltépett koponyájába 1848. június 3-án. Kiadványai valódi historiográfiai fordulatot hoztak ’48 kutatásában. A Görgey általa újrafordított emlékiratai elé elhelyezett 1988-as, szépírói színvonalon, rendkívül szellemesen megírt Bevezető-je óta nincs komoly ember e hazában, aki Görgey Artúrt árulónak tartaná. Ő ismerte fel azt is, hogy a szabadságharc története ’48 ősze óta elsősorban hadtörténet, és mint ilyet kell kutatni és megírni (programját aztán egyik tanítványa végre is hajtotta). Hasonló fordulópont az aradi vértanúk perét bemutató, több kiadást megért dokumentumkötete, amelyen egy évtizedig dolgozott, s amelynek anyagát ezalatt mindenhová magával hordta egy aktatáskában. Hozzáértők szerint ehhez ma sincs érdemi hozzátennivaló.

Katona Tamás életútjának második csodája az, hogy miközben sokan mások kinevezett professzorként évtizedek alatt sem voltak képesek mesterré válni és méltó utódokat állítani maguk után, ő a neki adatott pár év alatt egész generációt nevelt ki – volt, akit magántanítványként. A ’48-cal foglalkozó mai, meghatározó középnemzedék (Hermann, Kedves, Kurucz, Pál, Pelyach, Zakar) mind az ő köpönyegéből bújt elő nem is akármilyen fegyverzetben.

Katona Tamás életútjának harmadik csodája az, ahogy a tényekkel sokszor rosszul álló, előítéletekhez és téves nézetekhez szívesen ragaszkodó népét és nemzetét okította és kiegyensúlyozottabb történelemszemléletre nevelte. Előadások százait tartotta tudományos konferenciákon, televíziókban és iskolákban, ünnepi beszédeinek se szeri se száma, Ráday Mihállyal közös televíziós műsora a 48-as emlékhelyekről pedig nézőcsúcsokat döntögetett. Lebilincselő, szellemes és örökké fiatalos személyiségének és előadásmódjának legszebb elismerése egy kisiskolástól származik, aki így számolt be egyik március 15-én tartott órájáról: „Bejött hozzánk egy ősz hajú fiatalember, és olyan érdekeseket beszélt”. Katona Tamás azonban nemcsak 48-ról, hanem szinte bármiről tudott élvezetes, tényekkel tűzdelt előadást tartani, bármilyen témához hozzá tudott szólni, lett légyen az Szent István, a második világháborús lövedékek, film vagy zene, mert hihetetlenül művelt ember volt, s mert mindent, amit csak olvasott, megőrzött kivételes memóriája. S ami számomra különösen rokonszenves volt: írásaiban és megszólalásaiban úgy tudott egyszerre ironikus és már-már patetikus lenni, hogy az sohasem volt bántó, és az előadottak a többség számára elfogadható, velejéig polgári és velejéig patrióta értékrendet sugároztak. Sok más történésszel szemben azt is megengedhetőnek tartotta, hogy az eseményekről néha többes szám első személyben beszéljen („a csata mi javunkra dől el”, „vesztünkre” stb.), ezzel is érzékeltetve: a múlt bizony személyes, közös ügyünk.

Hitem szerint Katona Tamást a mai nappal az aradi vértanúk – a negyvennyolcasok Tinódijaként – befogadják abba a deputációba, amely Poeltenberg Ernő szerint az Úristenhez megy a magyarok ügyét képviselni. Remélem, hogy Katona Tamásnak, vagy ahogy ő szokott engem hamiskás mosollyal megszólítani: kedves bajusztársamnak nem lesz ellenére, ha most egy másik kedvenc hőse, Damjanich utolsó, kivégzése előtt mondott imáját kissé átírva veszek tőle végső búcsút a szakma és az intézet nevében: „Mindenség ura! Hozzád fohászkodom! … Áldd meg Katona Tamást, aki közös házunk magában álló, de nagy terheket hordozó oszlopa volt! Áldd meg a szegény … Magyarországot! Te ismered, ó, Uram, az ő szívét, és egyetlen lépése sem ismeretlen előtted: azok szerint ítélj fölötte kegyesen, s engedd a túlvilágon kegyes elfogadást találnia. Ámen”.